Haber

Adana’da Sazan Spiral Yöntemi ile 1,7 Milyon TL Dolandırıcılık

Adana merkezli 3 ilde polis, “Sazan spirali” yöntemiyle 1 milyon 765 bin TL’lik dolandırıcılık yaptığı iddia edilen 6 kişiyi yakalarken, şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, halk arasında “Sazan sarmalı” olarak bilinen ‘komplo’ yöntemini kullanarak araç satın almak isteyen kişileri dolandıran kişiler üzerinde çalışma yaptı. Polisin yaptığı teknik inceleme sonucunda Y.Ö.’yü dolandıran çeteye operasyon düzenlendi. (35) 1 milyon 765 bin TL.

Adana merkezli, Mersin ve Batman’da gerçekleştirilen operasyonda, ZB (24), A.Ö. (24), İ.T. (23), MK (22), RK (23) ve T.Ö. yakalanmış. Yakalananlar arasında ZB ve A.Ö. çete liderleri olarak görülüyorlar.

“Sahibine ‘alacağız’ deyip aracı ilandan çıkarıp kendileri geri koydular.”

Yakalanan şüpheliler, internette buldukları otomobilin sahibini arayarak, aracı satın alacaklarını, 20 bin TL depozito yatıracaklarını söyleyerek, aracı ilandan kaldırttı. Şüpheliler daha sonra aracın fotoğraflarıyla birlikte aracı yine piyasanın altında bir fiyata satışa çıkardı.

“Teyzemin oğlu dedi, parayı kendi hesabına aktarıp kâr etti”

Mağdur Y.Ö. ilanda gördüğü numarayı arayıp, konuştuğu kişiyle aracı alacağını söyleyerek anlaştı. Telefonda kendisini Cihan olarak tanıtan şüpheli, aldattığı araç sahibi ile dolandırdığı Y.Ö.’yü noterde buluşturdu. Kendisini Cihan olarak tanıtan şüphelinin, “Ben mühendisim, yanına gelen teyzemin oğluna vekalet verdim, satışı o yapacak. Parayı hesabıma gönderin” dediği öğrenildi. Parayı dolandırıcıların hesabına aktaran Y.Ö. aracın dolandırıldığını anladı.

Çete liderlerinden biri olduğu değerlendirilen ZB, 22 ayrı suçtan aranırken, “nitelikli dolandırıcılık” sabıkasının da olduğu öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 6 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Öte yandan operasyonda 9 cumhuriyet altını, 1 çeyrek altın ve çok sayıda dijital cihaz ele geçirildi. – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu