Haber

Akkuyu NGS 1.Güç Ünitesi Makine Dairesinde Köprülü Vinç Devreye Alındı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) şantiyesindeki 1’inci Güç Ünitesi makine dairesinde 350 ton kaldırma kapasiteli köprü vinç devreye alındı. Türbin binasının en önemli vinci olan elektrikli çift kirişli köprülü vinç, nükleer santralin inşaat ve montaj çalışmaları ile işletme aşamasında kaldırma, taşıma ve yükleme-boşaltma işlemlerine olanak sağlar.

Yüksek teknolojili bir kontrol sistemi, 1. Güç Ünitesinin makine dairesinde farklı seviyelerde kurulu toplam üç köprü vincini bir arada tutuyor. Bu sistem tüm çalışma senaryolarında vinç, kanca veya halatların çarpışma olasılığını ortadan kaldırır. Üst aşamada iki küçük tekerlekli araba ve traversle donatılmış ana köprü vinci yerini aldı. Türbin bölümünün alt kademesinde sırasıyla 30 ve 15 ton kaldırma kapasiteli geniş açıklıklı köprülü vinçler bulunmaktadır.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı – NGS İnşaat İşleri Müdürü Sergei Butckikh: “Gerekli tüm denetim süreçleri tamamlandıktan sonra türbin bölümünün üç köprülü vincinden ilki ve en önemlisi devreye alındı. Montaj tamamlandıktan sonra makine dairesinde ekipmanların montajı ve ağır yüklerin taşınması için tüm vinçler kullanılacaktır. Güç ünitesinin çalışması sırasında türbin binasının ana ve yardımcı ekipmanlarının bakım ve onarımını organize etmek için vinçlere ihtiyaç vardır. “Her vincin hizmet ömrü, güç ünitesinin tüm çalışma süresine göre tasarlanarak tasarım ve üretim sırasında en üst düzeyde güvenilirlik sağlanır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kandira-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu