Ekonomi

Arap Para Fonu’ndan Yemen’e 1 milyar dolarlık destek

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre, anlaşmanın imzaları Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’da, Yemen Maliye Bakanı Salim bin Berik ve Merkez Bankası Başkanı Ahmed Galib el-Mabeki ile Arap Para Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman el-Humeydi tarafından atıldı.

Haberde, söz konusu reform programının, 2022-2025 tarihlerini kapsadığı ve Yemen’de ekonomik, mali ve mali istikrarın desteklenmesi, kamu maliyesinin güçlendirilmesi, yeni iş imkanlarının oluşturulması, kapsamlı ve sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesi ve finansal kurumların yine yapılandırılmasını hedeflediği söz edildi.

Yemen Maliye Bakanı Bin Berik, yaptığı açıklamada, kelam konusu programın, ekonomik ıslahatların uygulanması, kaynak toplanması, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın kapasitesi ile petrol dışı gelirlerin artırılması açısından önemli olduğuna işaret etti.

Arap Para Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Humeydi de anlaşmanın, ekonomik reformları teşvik etme, Yemen’deki mali ve finansal kurumları yine inşa etme, gelirleri artırma, işsizlik ve yoksulluk oranlarını düşürme ve vatandaşların ömür standartlarını yükseltme açısından kıymetine vurgu yaptı.

Yemen Merkez Bankası Lideri Mabeki ise programın, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklendiği bilgisini paylaştı.

Yemen, tarihinin en makûs ekonomik krizini yaşıyor. Hükümet, bu krizi yönetme konusunda efor sarf etse de Yemen riyalinin dolar karşısındaki düşüşüne mani olamıyor.

Yemen’deki İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve kimi bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu