Yaşam

Araştırmacılar İlk Kez Bir Yıldızın Gezegeni Yuttuğuna Tanıklık Ediyor!

Bilim adamları ilk kez bir gezegeni yutan bir yıldız gözlemlediler. Araştırmacılar, 12.000 ışıkyılı uzaklıktaki Aquila takımyıldızının yakınında bir patlama gördüler. Detaylar için buraya gelin…?

Kaynak:https://www.iflscience.com/for-the-fi…

Bilim adamları ilk kez bir gezegeni yutan bir yıldız gözlemlediler.

Yıldızın çekirdeğindeki hidrojen tükendiğinde, bir dönüşüm meydana gelir. Yıldız önce helyum füzyonunu başlatmak için biraz kendi üzerine çöker ve sonra genişleyerek bir milyon kat daha büyük hale gelir.

Gözlenen yıldız kırmızı dev oldu. Kızıl devlerin genişledikçe en yakın gezegenlerini yutmaları bekleniyor, ancak bu daha önce hiç görülmedi.

Araştırmacılar, 12.000 ışıkyılı uzaklıktaki Aquila takımyıldızının yakınında bir patlama gördüler.

Yıldız sönmeden on gün önce 100 kat daha parlak hale geldi.

Massachusetts Institute of Technology’den Kishalay De yaptığı açıklamada, “Yutmanın son aşamasını gördük” dedi. söz konusu.

“Önce yıldızlara çok yakın yörüngede dönen gezegenler gördük, sonra gezegenin yutulmasına ve yıldızın devleşmesine tanık olduk.”

Ancak gezegenin yok oluş anına tanık olurken daha önce yıldızın hareketlerini yakalayamamıştık. Keşfi değerli kılan da budur.’

Merkür, Venüs ve muhtemelen Dünya ve Mars, güneş sisteminin sonunda aynı kaderi paylaşacak. Bu, bundan 5 milyar yıl sonra Güneş’e ve gezegenlere ne olacağının daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.”

“Dünyanın geleceğini görüyoruz. Başka bir uygarlık, Güneş Dünya’yı yutarken 10.000 ışıkyılı uzaklıktan bizi gözlemleseydi, Güneş’in aniden parlayarak bir ölçü madde fırlattığını ve sonra oluştuğunu görürlerdi.” orijinal durumuna dönmeden önce etrafındaki toz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu