Haber

Başkan adayları kimler? Cumhurbaşkanlığı aday listesinde kimler var? Aday listesi Resmi Gazete’de yayınlandı mı?

Cumhurbaşkanlığı seçimi için süreç devam ediyor. İsimleri kesinleşen 4 aday için itiraz süresi sona erdi. YSK itirazları değerlendirmek için bir kez daha toplandı. Cumhurbaşkanlığı kesintili aday listelerine yapılan itirazlar Yüksek Seçim Kurulu tarafından karara bağlandı. Peki cumhurbaşkanı adayları kimler? Cumhurbaşkanlığı aday listesinde kimler var? Aday listesi Resmi Gazete’de yayınlandı mı?

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI KİMLERDİR?

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener; Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Ogan’ın kesin aday listesinde olduğunu açıkladı. Kesin aday listesi de Resmi Gazete’de yayımlandı.

ADAYLAR BAĞIŞ ALABİLİR Mİ?

YSK’nın cumhurbaşkanı adaylarının belirlenmesine ilişkin kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre adaylar bağış toplamak için döviz hesabı açabilecek.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI NELERDİR?

4-13 Mayıs ortasındaki propaganda özgürlüğü döneminde bazı seçim yasakları devreye girecek.

Buna göre 10 günlük süre içerisinde kamuoyu araştırması, anket ve iddialar paylaşılmayacaktır.

Bakanlar ve milletvekilleri, makam araçları ve resmi hizmet için tahsis edilmiş araçlarda seçim propagandası ile seyahat edemeyecek.

Bakanlar ve milletvekilleri tarafından aday gösterilmeleri halinde, Cumhurbaşkanı ve diğer adayların seçim propaganda gezilerine hiçbir memur katılamaz.

Bu dönemde açılış, temel atma gibi törenlerin yapılması yasaklanacak.

haber-bayramic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu