Ekonomi

Binance’in kurtarma fonuna rağmen Bitcoin hâlâ kırmızı bölgede işlem görüyor

Yazar – Senad Karaahmetovic

ABD merkezli kripto para borsası FTX’in büyük çöküşü sonrasında Binance’in piyasaları sakinleştirme gayretlerine karşın Bitcoin (BTC) fiyatı Perşembe günü kırmızıda süreç görüyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, dün yaptığı açıklamada FTX’in çöküşünün ardından zor durumda olan kripto endüstrisini desteklemek için Industry Recovery Initiative’i (IRI) (Sektör Kurtarma Fonu) kurduğunu söyledi.

Borsa bir blog yazısında, “ihtiyaç duyulması halinde yakın gelecekte bu miktarı 2 milyar ABD dolarına yükseltme niyetiyle” IRI’ye 1 milyar ABD doları taahhüt ettiğini belirtti. Şirket, aralarında Jump Crypto, Polygon Ventures, Aptos Labs, Animoca Brands, GSR, Kronos ve Brooker Group’un da bulunduğu IRI’yi desteklemek isteyen şirketlerden yaklaşık 150 başvuru aldığını da sözlerine ekledi.

“Bu yeni girişimin amacı, en iyi teknoloji uzmanları ve girişimciler tarafından kurulan ve kendi hataları olmaksızın ciddi, kısa vadeli finansal zorluklarla karşı karşıya kalan en umut verici ve en kaliteli şirketleri ve projeleri desteklemektir. Bu girişimi benzersiz kılan şey, Web3’e olan inancı yine tesis etmeye yönelik iş birlikçi yaklaşımdır.”

Yine de Bitcoin fiyatı, IRI lansmanının akabinde toparlanamadı ve 2 yılın en düşük düzeylerine yakın süreç görüyor. Pazartesi günü BTC fiyatı, Kasım 2020’den bu yana gördüğü en düşük seviye olan 15.460 dolara indi.

Bitcoin’e 18.000 dolar düzeyinin büyük bir dayanak sunduğu göz önüne alındığında, bu bölgenin artık direnç misyonu görmesi ve toparlanma teşebbüslerini sınırlaması beklenen. Düşüş istikametinde ise 13.900 dolar, acı çeken boğalara bir ölçü dayanak sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu