Haber

Çek Cumhuriyeti’nden Ukrayna’ya bugüne kadar yaklaşık 1,7 milyar avroluk askeri yardım

Çek Cumhuriyeti, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ilk gününden bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 1 milyar 665 milyon euro askeri yardımda bulunduğunu açıkladı.

Polonya, Romanya, Slovakya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya ve Litvanya’nın yer aldığı Bükreş Dokuzları (B9), ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Polonya’nın başkenti Varşova’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından Çekya Başbakanı Petr Fiala, Çek Cumhuriyeti’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başından bu yana yaptığı askeri yardımın miktarı ve içeriği hakkında bilgi verdi. Çek Cumhuriyeti’nin Ukrayna’ya silah ve askeri teçhizat dahil 40 milyar Koruna (1 milyar 665 milyon euro) yardımda bulunduğunu anlatan Fiala, Çek Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın en büyük tedarikçi ve destekçilerinden biri olduğunu söyledi. Bu yardımların diğer ülkeleri de teşvik ettiğini belirten Fiala, “Ukrayna’ya 89 tank, 226 zırhlı araç, 38 obüs, 4 helikopter olmak üzere çok sayıda askeri teçhizat teslim ettik. Organize ettiğimiz ilk teslimat, starttan 14 gün sonra yapıldı. İşgalin gerçek yolunun bu olduğunu diğer ülkelere gösterdik.Ukrayna’ya nasıl yardım ettiğimizi halkımızın bilmesi de önemlidir.Daha fazla detaya girmeyeceğim ama Çekya’nın ilklerden biri olması değerlidir. Ayrıca çeşitli bağış kampanyaları ile Ukrayna’ya yaklaşık 1,5 milyar kuruş bağışta bulunduk (Yaklaşık 62,5 milyon Euro bağışta bulunan Çek halkına da teşekkür ederim.

Çek hükümet dairesinden verilen bilgiye göre Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’ya bugüne kadar 89’u tank, 226’sı zırhlı araç, 38’i obüs, 4’ü helikopter, 6’sı uçaksavar sistemi, 33’ü roket olmak üzere 1,5 milyondan fazla silah ve mühimmat gönderdi. rampalar ve 60 bin roket. Çekya ayrıca Ukrayna’da 900 metre uzunluğunda bir köprü inşa etti. – PRAG

haber-diyadin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu