Haber

Danimarka’da Müslümanlar Kuran’ın yakılmasını protesto etti

Danimarka’daki Müslümanlar, İsveç ve Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın provokatif eylemini Kuran-ı Kerim yakarak protesto etti.

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde gerçekleşen organizasyona Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Türk ve yabancı vatandaşlar katıldı.

Büyükelçi Tekin’in selamlama konuşması ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Kur’an-ı Kerim’den ayetler de Danca okundu. Danimarka’da vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları taşıdı.

Programın basın açıklamasında, Paludan’ın Kopenhag’daki bir caminin ve Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmasının asla kabul edilemez ve kabul edilemez olduğu belirtildi.

Paludan’ın yaptığı açıklamada, iman ve kutsala saygı açısından utanç verici bir olay olarak nitelendirilerek, “Kur’an, yeryüzünü karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilen bir şifa ve rahmet kaynağıdır. şüphe götürmeyen, insanlığı doğru yola ve istikamete ulaştıran, şifa ve rahmet kaynağı olan, hüküm ve hikmet dolu mukaddes bir kitaptır.” terimler kullanıldı.

Açıklamada, Müslümanların her türlü inanca saygılı, insan haklarını, özgürlükleri ve evrensel bedelleri benimseyen, farklı inanç mensuplarına yönelik şiddeti, zulmü, hakaret ve saldırıları reddeden bir inanç ve medeniyetin mensupları olduklarına dikkat çekildi. Kuran’a ve sergilenen devlete karşı işlenen suçun Müslümanlara karşı saygısızlık ve saygısızlık olduğu vurgulandı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu nedenle insanlık onuruna yakışmayan bu barbarca davranışı kınıyoruz. Hukuka ve insan haklarına inanan, inançlara saygıyı önemseyen tüm aydınları, akademisyenleri, sivil toplum kuruluşlarını, medya mensuplarını ve duyarlı kişileri de kınıyoruz. ve toplumsal barışı, bu hain saldırıya karşı tepki ve inisiyatifi ele almaya çağırıyoruz. Yetkilileri bu çirkin davranış ve bu tür provokasyonlara karşı gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.”

Program dualarla sona erdi.

İsveç’in Paludan kentinde Kur’an-ı Kerim yakıldı.

Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta İsveç’teki Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmış, 2014’te düzenlenen eylemde Paludan’a kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti. kalabalık polisin koruması.

Paludan, 27 Ocak’ta Danimarka’da cami ve Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Lahey’deki eyleminde tek başına Kuran’ı yırttı.

Kuran’a yönelik saldırılar Türkiye’de ve İsveç, Hollanda ve Danimarka gibi birçok ülkede protesto ediliyor.

haber-karamanli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu