Ekonomi

En düşük emekli maaşına yapılan zammın maliyeti belli oldu

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, AK Parti Küme Lideri İsmet Yılmaz, Başkan Yardımcısı Binali’nin imzasını taşıyan İstiklal Madalyası Sahiplerine Şeref Aylığı Bağdırılmasına Dair Kanun müzakereleri sürüyor. Yıldırım ve küme başkan yardımcıları ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun. .

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş, devamsız işçiler için en düşük emekli maaşı ve takım düzenlemesini içeren teklifin etki analizine ilişkin kurula bir sunum yaptı.

Hükümetin 5 bin 500 TL olan asgari emeklilik maaşını 7 bin 500 TL’ye çıkarma kararının bütçeye 120,8 milyar TL yük getireceği ortaya çıktı.

Komisyon üyelerine sunulan etki analizi raporuna göre, emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı’nda iki kez ödenen bayram ikramiyesinin bin 100 TL’den 2 bin TL’ye yükseltilmesinin maliyeti 24,9 milyar TL olacak. 2023 bütçesi için

Rapora göre çanta teklifindeki tüm düzenlemelerin toplam maliyeti 149.3 milyar TL’yi bulacak.

Erdoğan açıklamıştı

Geçen hafta katıldığı bir televizyon programında asgari emekli maaşının 7 bin 500 lira olacağını anlatan Erdoğan, “Emekliler üzerine çalışmamızı yaptık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla birlikte bu rakamı belirledik. . Tekrar açıklamak bana düşüyor. Müjdeyi bu gece buradan vereyim. Bunu bu akşam burada 7 bin 500 lira olarak açıklıyoruz” dedi.

Söz konusu artış için gerekli yasal düzenlemeye ilişkin yasa teklifi TBMM’ye sunuldu ve ardından müzakerelere başlandı.

Kurulda görüşmeleri devam eden zam bedeline ilişkin açıklama da kurulda görüşüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu