Teknoloji

Güneşte 2 Şiddetli Patlama Gerçekleşti: Dünya’da Radyo Sinyalleri Kesildi!

Zaman zaman yıldızımız olan Güneş bize yaşamı mümkün kılan enerjiyi sağlar. patlamalarla Çevresine çok güçlü radyasyon yayabilir. Bu patlamaların yoğunluğu, radyasyonun gücünü ve orantılı olarak gidebileceği mesafeyi etkiler.

Bu olay son birkaç gün içinde iki kez oldu. Ayrıca güneş patlamalarının da etkisiyle dünyanın bir bölgesindeki radyo dalgaları olumsuz etkilenmiş ve kesintiler yaşanmıştır. nasa, patlama anıResmi Twitter hesabında da paylaştı.

Güneş patlamasının yaşandığı anlar NASA tarafından paylaşıldı:

Yukarıda gördüğümüz 7 Ağustos’taki patlama, Güneş patlamaları sınıflarının ortasından en yoğun olan ‘X’ kategorisinde listelendi. Başka bir deyişle, tepe akı aralığı metrekare başına 10−4 watt’tan fazla ölçüldü. Tam olarak X1.5 gücünde olduğu tespit edildi.

Space.com’a konuşan güneş fizikçisi Keith Strong, bu olaydan sonra şunları söyledi. ABD, Kanada ve Pasifik OkyanusuKendisinde telsiz kesintisi olduğunu paylaştı.

Bir önceki patlama 5 Ağustos’ta gerçekleşmişti ve bu patlama 7 Ağustos’takinden biraz daha güçlüydü. NASA’nın patlaması X1.6 olarak sınıflandırıldıpaylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu