Ekonomi

İlk 5 ayda 11,7 milyar dolarlık makine ihracatı

İZMİR (İGFA) –Makine imalat sanayi konsolide verilerine göre yılın ilk 5 ayı sonunda Türkiye’nin toplam makine parkuru, serbest bölgeler dahil 11,7 milyar dolar oldu.

Geçen yıla göre aylık bazda fiyatta yüzde 33,5, ölçü bazında yüzde 12,7 artış sağlayan bölümün ihracatı mayıs ayında 2,4 milyar dolara ulaştı. 5 aylık dönemde KG başına ortalama ihracat birim fiyatlarının 7 doların üzerinde olduğu şube, bu yıl büyüklük bazında daha az ihracat yapmasına karşın, pahalı bazında yüzde 11,7 artış sağladı. Bu dönemde en büyük iki ihracat pazarı olan Almanya ve Rusya’da ortalama KG ihracat birim fiyatı 10 dolar olurken, üçüncü sırada yer alan ABD’de birim fiyatlar 12,3 dolara yükseldi.

2023’ün ilk 5 ayında yaşanan 1,1 milyar dolarlık artışın yarısından fazlasının Rusya’ya yapılan ihracat artışından kaynaklandığını kaydeden Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Rusya pazarında elde edilen başarıyı desteklemek için çalıştıklarını belirtti. Avrupa’da sergilenecek yeni bir başarı öyküsü ile yılın ilk yarısında. .

Karavelioğlu, devam eden savaş, yüzbinlerce insanımızı etkileyen kargaşa ve ardından gelen seçimler nedeniyle Avrupa’da özellikle sürdürülebilirlik alanındaki gelişmeleri takip etmeyi zorlaştıran bir gündem olduğuna değinerek, şöyle konuştu: “En büyük şansımız, uzun süredir endüstriyel dönüşüm konusunda çalışan Avrupa ülkelerinin bürokratik ve hantal yapıları. rakiplerimiz tarafından geride bırakılmadan hazırlık süreçleri. Ülkemizdeki idari istikrarın getirdiği avantajlarla önümüzdeki 5 yıl içinde yapmamız gerekenlere odaklanmalıyız” dedi.

baskalehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu