Haber

İsrail Devlet Başkanı Herzog, Nablus’ta Yahudi yerleşimcilerin saldırısını kınadı

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog, İsrail işgali altındaki Batı Şeria şehri Nablus’ta Yahudi yerleşimcilerin saldırısını kınadı, “Bizim yolumuz bu değil.” kınadı.

Başkan Herzog, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Nablus’ta Filistinlilere yönelik organize saldırısını kınadığını belirtti.

Herzog yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kanunları kendi elimize almayı, isyan etmeyi ve masumlara şiddet uygulamayı şiddetle kınıyorum. Bizim tarzımız bu değil. İsrail ordusu, polisi ve güvenlik güçlerinin bu aşağılık teröristleri yakalamasına ve bir an önce düzeni sağlamasına izin vermeliyiz.”

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Nablus’ta yaşanan olaylar nedeniyle Yahudiye ve Samiriye yerleşim yerlerinde iki askeri birliğin daha takviye edildiği ve Nablus yakınlarındaki güvenlik noktalarının artırıldığı bildirildi.

Nablus’ta Yahudi yerleşimciler tarafından Filistinlilere yönelik organize saldırı

Filistin Kızılayı, Nablus’un Zatera kasabasında Yahudi yerleşimcilerin silahlı saldırısı sonucu karnından canlı kurşunla yaralanan 37 yaşındaki Samih Hamdallah Mahmud Aktaş’ın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Beyta beldesi sakinlerinden Aktaş’ın depremin ardından Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına isteyerek katıldığı kaydedildi.

Yerleşimciler bölgede molotof kokteylleriyle saldırılar düzenleyerek çok sayıda Filistinli konut, iş yeri ve aracı ateşe verdi.

WAFA, Filistinli Aktaş’ın ölümüne ek olarak 392’den fazla Filistinli’nin gerçek mermiler ve kauçuk kaplı metal mermilerle yaralandığını, fiziki saldırıya uğradığını ve göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu