Haber

İtalya Başbakan Yardımcısı: Putin en kötü muhatap olarak Kuzey Kore liderine yöneliyor

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in destek aradığını ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşerek “yapabileceği en kötü muhataba yöneldiğini” söyledi.

Tajani, katıldığı bir radyo programında Rusya lideri Putin ile Kuzey Kore lideri Kim arasında Rusya’da yapılması beklenen görüşmeyi eleştirdi.

Rusya’nın Ukrayna savaşı vesilesiyle destek istediğini belirten Tajani, “Kuzey Kore Hint-Pasifik’te saldırgan bir tutum sergiliyor. Füze testleri ve tehditleri nedeniyle kınanmaya devam ediyor. Bunlar iyiye işaret değil. Rusya O da izole edilmiş durumda ama bu izolasyondan çıkmaya çalışıyor.” “Rusya, ordu da dahil olmak üzere destek ve müttefikler arıyor ve başvurabileceği en kötü muhatap olan Kim Jong-un’a yöneliyor.” dedi.

Tajani, “Çin’in de Moskova’nın tutumundan endişe duyduğunu” belirterek, geçen hafta Çin Dışişleri Bakanı’ndan Rusya’yı daha mantıklı tavsiyelere uymaya zorlamasını istemişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un 10 Eylül Pazar günü öğleden sonra zırhlı treniyle Rusya’ya gitmek üzere Pyongyang’dan ayrıldığı bildirildi.

ABD yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Putin’i ziyareti öncesinde Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim’i “Moskova’ya silah sağlamamaya” davet etmişti.

Kim Rusya’yı en son 2019’da ziyaret etmiş ve Vladivostok’ta Putin ile görüşmüştü.

haberderbent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu