Ekonomi

Kamu bankalarının yönetim kurulu üyelerine yüzde 100 zam

Genel kurulların tamamlanmasıyla birlikte Ziraat, Halk ve Vakıflar bankalarında icra kurulu üyelerinin artış oranları da belirlendi. Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, idare meclisi üyelik bedelleri 2022’ye göre yüzde 100 arttı.

Ziraat Bankası’nda, banka dışında kamu görevi olmayan yönetim kurulu üyelerinin maaşları 30 bin 940 TL’den 62 bin TL’ye çıkarıldı. Kamu görevi bulunan yönetim kurulu üyelerinin 2022 yılında 17 bin 230 TL olan maaşı 34 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Bankanın denetim kurulunda yer alan isimlere 28 bin TL ödeme yapılacak. Vakıflar Bankası ve Halk Bankası’ndaki maaşlara Ziraat Bankası ile aynı oranda zam yapıldı.

Yönetim kurulu ortasında yer alan eski milletvekillerinin aylık geliri en az 200 bin TL olacak.

Kamu bankaları genel kurul toplantılarında alınan kararlara göre İBB’nin eski Belediye Başkanı AKP’li Mevlüt Uysal Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevine devam edecek. Osman Arslan, bankanın Genel Müdürü olarak görevine devam edecek.

Vakıfbank Kurumsal Yönetim Komitesi ve Denetim Komitesi’nde yeni dönemde İçişleri Bakanlığı eski Bakanı Abdulkadir Aksu ve AKP Küme Başkan Yardımcısı Sadık Yakut görev alacak.

Vakıfbank’ta Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saydam, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemil Ragıp Ertem ve Genel Müdür Abdi Serdar Üstünsalih olacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu