Haber

Kırgızistan’daki Pobeda Zirvesi’nde 4 dağcı kayıp

Kırgızistan’da Pobeda Zirvesi’ne tırmanan ve 12 gündür haber alınamayan 4 yabancı dağcı için arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

11 Temmuz’da Kırgızistan’ın Pobeda Zirvesi’ne tırmanan 3 Rus ve bir Litvanyalı 4 dağcıdan hala haber yok. Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yabancı dağcılar için başlatılan arama kurtarma çalışmaları nedeniyle bakanlık tarafından bölgeye gönderilen 10 kişilik bir grubun Güney Enilçek kampına çıktığı belirtildi. helikopterle 4.100 metre irtifa. Açıklamada, gönderilen ekibin 2 gün boyunca yüksek irtifaya uyum (iklimlendirme) sürecinden geçtikten sonra 6 bin metre yüksekliğe çıkarak arama kurtarma çalışmasına başlayacağı belirtildi. .

24 Temmuz’da Litvanyalı dağcıdan yardım çağrısı

Kırgızistan’ın Issyk Kul bölgesinde deniz seviyesinden 7 bin 439 metre yükseklikte bulunan ve Orta Asya’nın en zorlu zirvelerinden biri olarak tanımlanan Pobeda Zirvesi’ne 11 Temmuz’da tırmanan yabancı dağcılarla son kez Temmuz’da temasa geçildi. 6.900 metre yükseklikten 19. 24 Temmuz’da Litvanyalı dağcının uydu telefonu, kendilerine yardımcı olacak koordinatları aldı. Bunun üzerine dağcıların anlaşmalı olduğu Aksay Seyahat firmasından alınan koordinatlara göre helikopterle arama kurtarma çalışması yapıldı ancak bir sonuç alınamadı. Rusya’nın talebi üzerine 28 Temmuz’da Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından 23 kişilik arama kurtarma ekibinin çalışmalara başladığı açıklandı. – BİŞKEK

habercaykara.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu