Haber

Konak Genç İklim Meclisi Yola Çıktı

Konak Belediyesi ve Sosyal İklim Derneği işbirliğiyle yürütülen Yerel İklim Gençlik Elçileri projesi tamamlanmış ve proje kapsamında Konak Gençlik İklim Meclisi kurulmuştur. Tüm dünyanın iklim krizine çözüm aradığına ve iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiğine işaret eden Önder Batur, sürdürülebilir bir çevre ve iklim için çalışmaların ortasında olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Konak’ta. Şehrimizi temsil etmeleri çok önemli. Gençlik meclisimizin projelerini hayata geçirmek için her zaman hazırız” dedi.

Konak Belediyesi ve Sosyal İklim Derneği iş birliğinde yürütülen Yerel İklim Gençlik Elçileri projesinin töreni belediyenin Ar-Ge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Zeytin fidanı olan gençlerin katıldığı törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Kadın Örgütleri Sendikası Lideri Gülsen Özkan, İzmir İş Kadınları Derneği (İzikad) Çevre ve İklim Yeşili Uzlaşma Komisyonu Başkanı Belkıs Üner, Sosyal İklim Derneği Lideri Gaye Tuğrulöz ve dernek üyeleri katıldı. ellerinde. Meclis üyeleri, Konak Belediyesi bürokratları ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Batur: Yeni neslin önünü açmalıyız

Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, törende yaptığı konuşmada, gençlerin bilinçli, doğayı seven bir nesil olarak yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Önder Batur, gençlerin Konak’ın iklim gençlik elçileri olarak şehri temsil ettiğini ve belediye olarak önlerini açmak için çalıştıklarını belirtti.

“Temellerini 2021 yılında attığımız ve heyecanla başladığımız bir projenin sonucunu görüyoruz. Sosyal İklim Derneği’nin değerli liderine ve üyelerine teşekkür ediyorum. Pırıl pırıl gençlerin Konak’ın iklim gençlik elçileri olarak şehrimizi temsil etmesi çok değerli. Bizim neslimizle birlikte bizden önceki nesiller maalesef dünyayı yaşanabilir bir dünya olmaktan uzaklaştırdılar. Ancak yeni nesil yaptığınız bu çalışmalarla bu dünyayı yeniden eski haline getirecek. Bilinçli bir gençlik var. Doğayı seven, yeşile aşık nadide bir nesil geliyor. Bizim de bu neslin önünü açmamız, gelecek kaygısını, dünyanın geleceği kaygısını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu çalışma gerçekten çok değerliydi. İlk kez böyle bir iklim gençlik elçileri projesi uygulanıyor.”

“Her zaman hazırız”

Başkan Batur, her zaman gençlerin yanında olduklarını ve onları destekleyeceklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Konak’ın bundan sonraki çalışmalarında özellikle iklim, sürdürülebilir yeşil programlar ve daha yaşanabilir bir kent yaratılmasında siz gençlerden büyük sinerji alıyoruz. Bu sinerji çalışmalarımıza ve projelerimize de yön verecektir. Gençlik meclisimizin projelerini hayata geçirmek için her zaman hazırız. Daha iyi bir Köşk, daha iyi bir İzmir, daha iyi bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz.”

Tuğrulöz: Bu montajın çok değerli bir özelliği var, dünyada bir ilk.

Törende bir konuşma yapan Sosyal İklim Derneği Lideri Gaye Tuğrulöz, Konak Genç İklim Meclisi’nin birinci olmak için yola çıktığını vurgulayarak, “Bugün 35 genç arkadaşımızla Konak Genç İklim Meclisimizi kuruyoruz. Konak’ta iklim kriziyle nasıl mücadele edileceğini ve projeler geliştirileceğini konuşacağız. Bu montajın çok önemli bir özelliği var. Dünyada ilk kez gençlerin katılımıyla iklim alanında yerel düzeyde bir karar alma mekanizması kuruluyor. Bu biz gençler için çok değerli” dedi.

“Gençler bugün hala var”

Gençlerin her zaman aradıkları desteği bulamadıklarını ancak Konak’ın farklı olduğunu çünkü Önder Batur’un her zaman gençleri desteklediğini belirten Tuğrulöz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de gençler yarınlarımızdır, iyi şekillenmiş bir bakış açısı var ama bugün hala gençler var, bugün söz hakları onlarda. Biz Sosyal İklim Derneği olarak gençlerin yarın değil bugünü konuşması için çalışıyoruz. Bu konuda aradığımız temeli her zaman bulamıyoruz. Ama burada farklı bir durum var. Konak Belediyemizin desteğiyle bugün de gençlerin çalışabileceğini tüm dünyaya gösterdik. Başta Konak Belediye Başkanı Abdul Batur olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Batur’a iklim elçisi rozeti

Aynı zamanda proje kapsamında 35 gencin oluşturduğu Konak Gençlik İklim Meclisi’nin de gençlere iklim krizini anlatmak, ekolojik farkındalık yaratmak ve Türkiye’deki kararlara katılmak için kurulması. iklim alanında yerel düzeyde açıklandı. Öte yandan gençlere ve iklim çalışmalarına verdiği destek nedeniyle Önder Batur’a genç iklim elçileri tarafından iklim elçisi rozeti takdim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu