Ekonomi

Ömer Bolat’tan sıfır ve ikinci el araç alım satımında stoklamaya karşı tedbir açıklaması

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv bölümündeki haksız uygulamalara getirilen cezaların ardından yönetmeliğe aykırı ilan sayısındaki düşüşü grafikle aktardı.

Bakan Bolat’ın, otomotiv bölümünde sıfır ve 2. el araç alım satımında piyasa bozucu faaliyetler, haksız fiyatlar ve istifçiliğe ilişkin bakanlık birimlerinin hassasiyet ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini belirten açıklaması şöyle:

Otomotiv pazarında oluşturulmaya çalışılan arz talep dengesizliğinden vatandaşlarımızın mağdur olmaması Bakanlığımızın son önceliğidir.

“Yönetmeliğe aykırı her reklam için 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulandı”

Üreticinin tavsiye ettiği satış fiyatının üzerinde bir fiyat üzerinden reklam yoluyla pazarlanması kısıtlanmış olup, alışılagelmişin dışında her bir reklam için 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecektir.

“35 milyon 447 bin lira idari para cezası verildi”

Bu kısıtlamaya aykırı reklam yapanlara 35 milyon 447 bin lira idari para cezası verildi.

“Yönetmeliğe aykırı ilan sayısı azaldı”

6 Temmuz 2023 tarihinde yayımlanarak 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe giren reklam yasağına ilişkin düzenleme öncesinde bu yönetmeliğe aykırı ilan sayısı 8 Temmuz 2023 tarihinde 20 bin 985 iken, gerek söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi gerekse Bakanlığımızca kamuoyuna duyurulması sonucunda 15 Temmuz 2023 tarihinde 7 bin 483’e, 2 Temmuz 2023 tarihinde ise 3 bin 217’ye düşmüştür. 4 Temmuz 2023.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu