Haber

Ukrayna’da düşürülen Malezya uçağı davasında 3 sanığa müebbet hapis

Malezya Havayollarına ilişkin “MH17” sefer sayılı uçağın 2014’te Ukrayna’da düşürülmesinden sorumlu tutulan 3 Rus ve bir Ukraynalı hakkında Hollanda’da görülen davada mahkeme, 4 sanıktan 1’ini beraat ettirirken 3 sanığın “öldürme” ve uçağın düşürülmesinden ömür uzunluğu hapsine karar verdi.

2014’te Amsterdam- Kuala Lumpur seferini yaptığı sırada Ukrayna hava alanındayken düşürülen Malezya Havayollarına ilişkin “MH17” uçağın füzeyle düşürülmesinden sorumlu tutulan ve gıyabi olarak yargılanan 3 Rus ve 1 Ukraynalı hakkındaki yürütülen ve 8 yıl süren davada karar açıklandı.

Hollanda’nın Schiphol Havalimanı yakınındaki Badhoevedorp’ta yer alan yüksek güvenlikli mahkemede yapılan duruşmada, gıyabi sanıklardan beraat eden tek isim Rus uyruklu Oleg Pulatov’un avukatı ve ölenlerin yakınları hazır bulundu.

Sanıklardan hiçbirinin katılmadığı karar duruşmasında yargıçlar, savcılık ve mağdur yakınlarından ve müşteki avukatlarından kelam talebi olmadan direkt kararı okudu.

Mahkeme, sanıklardan Donetsk’te ayrılıkçılarca ilan edilen “Donetsk Halk Cumhuriyeti”nin “istihbarat başkanı” olduğu düşünülen Rus asıllı Sergey Dubinskiy, Donetsk Cumhuriyeti’ndeki “savunma bakanı” eski Rus istihbarat albayı Igor Girkin ve Ukraynalı Leonid Kharchenko’nun ömür boyu hapsine hükmetti.

Girkin’in “yardımcısı” Rus Oleg Pulatov’un füzenin varlığından haberdar olsa da uçağın düşürülmesinde rastgele bir dahli olup olmadığına ait kâfi kanıtın bulunmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Mahkeme, derecesine nazaran ölenlerin her bir yakını için 30, 40 yahut 50 bin avro tazminat ödenmesine karar verdi.

Toplamda 16 milyon avroyu geçecek tazminatın sanıklardan alınamaması durumunda Hollanda hükümetinin katkı sunacağına dikkat çekildi.

Uçak Rus üretimi Buk füzesiyle düşürüldü

Ukrayna’nın söz konusu dava için yargı yetkisini Hollanda’ya devrettiğini belirten mahkeme, mağdurların vatandaşlığına bakılmaksızın tüm dava için Hollanda mahkemelerinin yetkili olduğunu karara bağladı.

MH17 sefer sayılı uçağın, Ukrayna’nın Harkiv kenti yakınlarındaki Pervomaiskiy köyünden ateşlenen Rus üretimi Buk hava savunma sisteminden ateşlenen füzeyle düştüğü belirtildi.

Mahkeme kararında, sanıklar ortasındaki yazışmaların, uydu bilgilerinin, uçağın enkazı üzerinde yapılan isimli incelemelerin, otopsi raporlarının, görgü şahitlerinin tabirlerinin ve öteki birçok kanıtın diğer bir ihtimale yer bırakmayacak mutlaklıkta uçağın 4 sanık tarafından birlikte düşürüldüğünü gösterdiği aktarıldı.

Füzenin olaydan birkaç gün önce Dubinskiy’in talebiyle Rusya’dan getirtildiği vurgulanan kararda, Kharchenko’un koordinasyonunda Pervomaiskiy’e yerleştirildiği belirtildi.

Kararda, füzenin tedariki, kullanımı, talimatların verilmesi ve uçağının amaç alınmasında sanıkların birlikte hareket ettiğinin altı çizildi.

Mahkeme, uçağın Rus füzesiyle düşürülmediğine ait Rus Almaz-Antey şirketinin raporlarının emniyetli olmadığını ve Rusya’ya yakınlığın şirketin inandırıcılığını azalttığını da kaydetti.

298 kişi hayatını kaybetti

Uçaktaki 283 yolcu ve 15 mürettebat olmak üzere toplam 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Hollanda Başsavcı Vekili Digna van Boetzelaer, davada tüm sanıklar hakkında ömür boyu hapis cezası talep etmişti.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, uçağın düşürülmesinden Rusya’yı sorumlu tuttuklarını açıklamıştı.

Uluslararası Ortak Soruşturma Grubu (JIT), kelam konusu uçağın Rus ordusuna ilişkin bir Buk füzesi tarafından vurulduğunu tespit etmişti.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu