Haber

YSK kesin seçim sonuçları için tarih verdi: İkinci tur sonrası…

14 Mayıs Genel Seçimlerinin kesin sonuçları için gözler Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) çevrildi. İl seçim kurulu kararlarına karşı YSK’ye yapılan itiraz süreci 24 Mayıs Çarşamba günü sona erdi. “Kesin sonuçlar neden açıklanmıyor?” YSK temsilcileri eleştirilerine yanıt verdi.

Habertürk’e konuşan YSK kaynakları, bu eleştiriler karşısında takvime uygun hareket ettiklerini bildirdi. Takvime göre milletvekilliği seçimlerinin kesin sonuçları, ikinci cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından açıklanacak.

Milletvekili seçimleri için 4 aşamalı bir itiraz süreci yürütülüyor. 14 Mayıs Genel Seçimleri için ilçe seçim kurulları itirazları 16 Mayıs’a kadar topladı. Alınan kararlar doğrultusunda bu kez il seçim kurulları toplanarak 19 Mayıs’a kadar itirazları karara bağladı. Ardından Yüksek Seçim Kurulu, seçim kurulu kararlarına yapılan itirazları 24 Mayıs saat 17.00’ye kadar kabul etti.

‘OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ SÜRECİ SÜRÜYOR’

İtiraz sürecinin dördüncü adımında ise Yüksek Seçim Kurulu olacak. Önceki seçimlerde olduğu gibi 298 sayılı Kanunun 130. maddesinde belirtilen süreler çerçevesinde 14 Mayıs Genel Seçimleri için de olağanüstü itiraz süreci yürütülüyor. Bu süre 21 Mayıs Pazar günü başlamıştır. İtirazlar 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapılabilir.

KESİN SONUÇLAR SEÇİMDEN SONRA AÇIKLANACAK

Takvimin bir parçası olarak muhteşem temyiz süreci bir gün Cumhurbaşkanlığı İkinci Cinsiyet Seçimleri ile sona erecek. Yüksek Seçim Kurulu, itiraz sürecinin sona ermesiyle YSK’ya yapılan tüm itirazları karara bağlamak için toplanacak. 298 sayılı yasanın 130’uncu maddesi kapsamında milletvekilliği seçimlerinin kesin sonuçları 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci cinsiyet seçiminin ardından açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu