Ekonomi

Bakan Nebati’den kara para iddiasına yanıt

ANKARA (İGFA) – Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü kabahat örgütlerine karşı çabamız dün olduğu üzere bugün de kararlılıkla devam edildiğini söyledi.

Bakan Nebati toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net kusur ve noksan konusunda Mali Aksiyon Misyon Gücü (FATF) tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış rastgele bir tenkit bulunmadığının altını çizdi.

FATF tarafından Ekim 2022’de yayımlanan basın bildirisinde ülkemizin mevzu ile ilgili ek ve olumlu adımlar attığı açıkça kabul edildiğini vurgulayan Bakan Nebati, “Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme konusunda yüksek düzeyde bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu tarafta ek adımlar attığı söz edilmiştir. Ülkemizin bu kabahatlerle çabada öbür konulara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir formda kullandığı belirtilmiştir. Bildiride ayrıyeten ülkemizin, özel değer atfedilen ve “Big 6” olarak tabir edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir. Ülkemize yönelik memleketler arası kara para soruşturması açılacağına ait gerçek dışı tezler mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetinin prestijini da zedeleyici niteliktedir” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’ye yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da Türkiye’de FATF kara listesine alınması kesinlikle söz konusu olmadığını ifade eden Nebati, “Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda gayretinden ve bu uğraşlardan elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürmektedir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu