Ekonomi

Çin Başbakanı Li Chiang, Hong Kong’u RCEP’e katılmaya çağırdı

Çin Başbakanı Li Chiang, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkeleri, Japonya ve Güney Kore’yi Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’na (RCEP) Hong Kong’a katılmaya çağırdı.

Başbakan Li, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da 43. ASEAN Zirvesi marjında ​​düzenlenen 26. ASEAN+3 Zirvesi’nde ASEAN ülkeleri, Japonya ve Güney Kore liderleriyle bir araya geldi.

ASEAN ülkelerinin Doğu Asyalı komşularının bölgesel ekonomik entegrasyonunu desteklemeye devam etmeleri gerektiğini ifade eden Li, “Umarım tüm taraflar Hong Kong’un anlaşmaya katılımını ilk yeni üyelere dayandırır.” söz konusu.

ASEAN üyesi 10 ülkenin yanı sıra Kuzeydoğu Asya ülkeleri Çin, Japonya ve Güney Kore ile Okyanusya ülkeleri Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da taraf olduğu RCEP, 15 Kasım’da Vietnam’da düzenlenen çevrimiçi ASEAN Zirvesi’nde imzalandı. , 2020.

İmzacı 15 üyeden 10’unun onay sürecini tamamlamasının ardından 1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması, bu tarihten itibaren 20 yıl içinde taraflar arasındaki gümrük tarifelerinin yüzde 90 oranında azaltılmasını hedefliyor.

Dünya nüfusunun ve GSYİH’nın yaklaşık yüzde 30’unu kapsayan anlaşmanın, dünyanın en büyük bölgesel ekonomik bloğunu oluşturması bekleniyor.

Çin’in “özel idari bölgesi” Hong Kong, anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından bağımsız parti olmak için başvuruda bulundu.

Hong Kong ayrıca Çin’in de üyesi olduğu Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği’nde (APEC) bağımsız olarak temsil ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu