Ekonomi

“En çok ihracat yapan ikinci sektör rekor kırıyor”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) açıklamasına göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Kasım ayında Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 artarak 21,9 milyar dolar oldu. .

Kimya bölümü kasım ayında yüzde 9,9 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bölümün 11 aylık ihracatı yüzde 34,2 artarak 30 milyar doları aştı.

Kimya sektörü Kasım ayında ikinci en büyük ihracatçı olurken, on bir aylık dönemde liderliğini korumaya devam ediyor.

Ülke ihracatının yüzde 11,9’unu aylık bazda satın alan bölümün ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 9,9 artarak 2,6 milyar dolar ihracat değeri gerçekleştirdi. Kimya branşı ilk 11 aylık dönemde 30,7 milyar dolarlık ihracatla yüzde 34,2 büyüdü.

– “İhracatın artarak devam etmesini ve büyüme trendini sürdürmesini önemli buluyoruz”

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmesine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Şube ihracatımız Kasım ayında yüzde 9,9 artarak 2,6 milyar dolara ulaştı. Ocak-Kasım döneminde ihracat artışı yüzde 34,2 oldu. 30,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.

Ülkemiz üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 3,9 büyürken, çeyreklik bazda yüzde 0,1 küçüldü. Büyümedeki gerilemede sanayi üretimindeki ve buna bağlı olarak ihracattaki yavaşlamanın iç ve dış talepteki gerilemeyle birlikte etkili olduğunu düşünüyoruz.

Ancak küresel gelişmelere baktığımızda durgunluk beklentileri, durgunluk, elektrik fiyatları, hammadde fiyatları gibi ihracatımızı ve büyümemizi olumsuz etkileyen birçok faktör varken, ülkemiz ihracatının artarak devam etmesini ve bunu sürdürmesini değerli buluyoruz. büyüme trendi, sonlu da olsa.

Pelister, kimya sektörü ihracatının artışına katkı sağlamak, üye firmaların küresel pazardan payını artırmak, mevcut pazarlarını genişletmek ve ihracatını artırmak amacıyla Kasım ayında Özbekistan ve Kenya’ya iki önemli sektörel ticaret heyeti düzenlediklerini bildirdi. yeni pazarlar elde etmek.

“Beautyworld ME, Medica ve Cosmoprof fuarı milli katılım organizasyonlarımızı ve ülkemizde düzenlenen Plast Eurasia İstanbul, Turkchem Eurasia 2022 gibi uluslararası fuarların alım heyetlerini gerçekleştirdik. Kimya bölümü olarak daha da ileriye götürmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. üretime ve ihracata daha fazla katkı sağlamak için yeni bir rekorla tamamlamayı hedefliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu