Haber

İsrail Savunma Bakanı Gantz: “Mısır, İsrail’in stratejik ortağıdır”

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Mısır’ın İsrail’in stratejik ortağı olduğunu açıkladı.

Gantz, Benjamin Netanyahu’nun kuracağı koalisyon hükümetine ortak olması beklenen Noam Partisi’nin İsrail’in 1967’de öldürülen Mısır askerleri için anıt dikme planına karşı çıkmasının ardından Twitter hesabından İbranice, Arapça ve İngilizce paylaşım yaptı. savaş.

Noam Partisi’nin açıklamasını “tehlikeli” olarak nitelendiren Gantz, Netanyahu’yu bu açıklamayı kınamaya çağırdı.

Mısır, İsrail’in stratejik ortağı ve komşu ülkeler arasında bizimle barış anlaşması imzalayan ilk ülke.” Gantz, bu kelimeyi kullanarak koalisyon ortağı olması beklenen bir partinin Mısır’ı düşman ülke gibi göstermesini stratejik bir hata olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıllarda Mısır ile ortaklığı birçok alanı kapsayacak şekilde genişletmeye çalıştıklarını kaydeden Gantz, bu ülkeye olan ilgilerinin özellikle Gazze savaşları ve İsrail’in güvenliği açısından bölgenin istikrarı ve İsrail’in güvenliği açısından büyük değer kazandığını vurguladı. Sina’da terörle mücadele

İsrail Kamu Yayın Kurumu’nun (KAN) haberine göre aşırı sağcı Noam Partisi, 1967 savaşında şehit olan Mısır askerleri için anıt dikilmesi fikrine karşı çıktı.

1967 savaşında öldürülen Mısır askerleri

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesi yazarı Yossi Melman, 8 Temmuz’da İsrail askeri yetkilisi Zeen Bloch’un (90) sözlerine dayanarak, İsrail ordusunun Kudüs’ün batısındaki Latrun kentinde 20 Mısır askerini diri diri yaktığını bildirdi. 1967 Savaşı ve onları toplu bir mezara gömdü. gömdüğünü söyledi.

Melman, raporunda, İsrail yönetiminin olaya uzun yıllar ağır sansür uyguladığını, gerçeğin 55 yıl sonra sansürün kaldırılmasıyla ortaya çıktığını kaydetti.

İsrail, Kasım ayında 1967’de öldürülen Mısır askerleri için bir anıt dikmeyi planladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu