Haber

Mossad şefi: İsrail, düşmanlarının yeteneklerini küçümsememeli

İsrail dış istihbarat servisi Mossad’ın başkanı David Barnea, Tel Aviv yönetiminin kriz zamanlarında müttefiklerine destek konusunda abartmaması ve düşmanlarının yeteneklerini küçümsememesi gerektiğini belirtti.

Barnea, 6-25 Ekim 1973 tarihlerinde gerçekleşen ve “Yom Kippur Savaşı” veya “1973 Arap-İsrail Savaşı” olarak anılan savaşın 50. yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

İsrail’in karşı karşıya olduğu tehditle mücadele etmekten çekinmemeleri gerektiğini kaydeden Barnea, “Kriz zamanlarında müttefiklerimizi abartmamalı, düşmanı ve onun yeteneklerini küçümsememeliyiz.” ifadesini kullandı.

“Normalleşme için çabalamalılar, barış arzusu azalan ülkeler savaşa sürüklenmeye mahkumdur” diyen Barnea, savaştan 50 yıl sonra Mossad’ın ilk kez savaş yıllarına ilişkin tarihi araştırmaları içeren bir kitap yayınlamaya karar verdiğini söyledi. zaman.

Yom Kippur Savaşı, Mısır ve Suriye’nin 6 Ekim 1973’te İsrail’e karşı başlattığı ve Arap ülkeleri ile İsrail’in cephede savaştığı son savaştı.

Arap ülkeleri arasında “6 Ekim” olarak bilinen savaş, Yahudilerin kutsal “kefaret günü”nde başlaması nedeniyle “Yom Kippur” olarak adlandırılıyor.

İbrani takvimine göre Yom Kippur bu yıl 24 Eylül’e denk geliyor.

semdinlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu